09-04-2013

April 2013


Ook April doet net als Maart wat hij wil.... We zijn van start gegaan met kou en wind...

Ook April doet net als Maart wat hij wil.... We zijn van start gegaan met kou en wind... Allemaal snakken we naar warmere tijden... Naar het uit lopen van knoppen. Opkomende vaste planten en bollen. Terwijl ik dit schrijf word de komende week temperaturen beloofd van wel 15 graden (boven nul). Afgelopen 6 april was het heerlijk tuinweer en was het op het tuincentrum als vanouds weer gezellig druk. 

Ons team heeft gelukkig de afgelopen weken nog volop kunnen werken in de tuinen. Vooral bovengrondse werkzaamheden werden gedaan. Heel vaak was de grond zodanig bevroren dat er niet of nauwelijks geverticuteerd kon worden. Terwijl dat normaal al volop gebeurt over onze vele gazonnetjes die we in onderhoud hebben. Deze omstandigheden hebben we als bedrijf nog nooit gehad. Wij moeten in de maanden Februari, Maart, April en Mei bij normale omstandigheden al ale zeilen bij zetten om alles af te krijgen. Dit jaar is er ongelooflijk veel werk bij gekomen en de periode waarin het uitgevoerd moet worden is gehalveerd. Ontzetten jammer!! Wij zullen het als team nu in een veel kortere periode moeten gaan doen...... Maar we gaan ervoor de druk zal hoog zijn.... Maar als ik eerlijk ben is de voorjaarsdruk binnen ons bedrijf de mooiste tijd... We zullen zien de komende tijd....... Maar dat het een speciaal jaar word is nu al een feit!!

         

We mochten op vele plekken zaagwerk doen. Werk wat we normaal graag in de winter zouden willen doen. Werk wat we in  het drukke voorjaar zouden hebben uitgesteld deden we nu!! Alle zagen binnen ons bedrijf werden geslepen en veel werd er gezaagd. Zowel bovenin de bomen en op de grond keihard werd er gewerkt!! Prachtig was het om te doen en uniek in een winters Maart!! Hoogwerkers op de hoogste stand en de mannen zonder hoogtevrees erin... Pfffffff zelf ben ik al op een drempel niet vertrouwd, laat staan een rollende en draaiende bureaustoel..... Ook de  versnipperaar heeft het record van Maart verbroken heel veel hout heeft hij verpulverd....  

          

Ook helaas moesten hele grote bomen het veld ruimen vanwege ziekte.... Prachtige monumentale Kastanjes moesten geveld. Om te zagen zonde voor onze mannen om te doen een prachtige klus. Waarbij altijd de veiligheid voor op staat. Onze mannen kijken dan goed naar de touwen de zagen en wie doet wat en waar... Om te zorgen dat er vele tonnen op de juiste plaats zullen gaan vallen!! On ongelukje zit met zulke grote gevaartes in een klein hoekje... Een zuchtje wind kan op zo'n grote hoogte een grote rol spelen.... Dus onze mannen zijn na vele, vele bomen flink ervaren......... Maar gelukkig staat er een bedrijf boven en achter onze mannen dat als er wat gebeurt het altijd opgelost wordt.      Straks gaan we weer met z’n allen de tuin in over het gras en door de borders….. Het gazon gaan we verticuteren…. Flink met de machine erdoorheen. Zorgen dat al het dode gras er goed wordt uitgehaald en ook het mos. En doordat de messen lekker door de grond snijden worden de gazon wortels doorgesneden zeg maar gesnoeid. En we weten snoei geeft groei…. En de grond wordt losgemaakt en komt er weer lucht in de bodem… Want de grond is dichtgeslagen door de sneeuw en het vele water…. En voor een goede groei is ook lucht nodig….. dus vandaar dat we gaan verticuteren. Ook gaan we door zaaien… dit is nodig om de plaatsen van het mos en het dode gras op te vullen met gras…. Anders zou er direct ook weer mos kunnen gaan groeien… Dan gooien we AZ-Kalk van Ecostyle dit doen wij in het voor en najaar…. Dit is een milde kalk voor vele doeleinden toepasbaar, verrijkt met micro-organismen. En werkt langdurig en voorkomt mos vorming in het gazon…….. De micro-organismen zorgen voor een goede bodemstructuur en een rijk bodemleven…..

De gazons worden bemest met Gazon-AZ van Ecostyle….   En onze ervaring en dat van onze klanten is dat deze bemesting op onze Drentse arme zandgrond twee maanden werkzaam is. Onze klanten noteren het in de agenda dat het over twee maanden weer moet. Verder hoef je er niet bij na te denken gewoon wanneer in de agenda staat Strooien Gazon-AZ, dan doen!!!  Al is het bij wijze van spreken 35 graden buiten en brandende zon….gewoon doen…. Deze meststof zorgt niet voor verbranding van je gazon wanneer het niet regent en het spoelt niet uit bij hevige regenval…. De meeste mensen maaien het gras en halen het eraf… Want net gemaaid gras aan je voeten en dan mee in huis nemen is niet leuk. Vandaar dat de voeding van het gras daardoor ook weggehaald wordt…. En mensen maaien het ook te laat om het te laten liggen de snippers worden te groot om het te laten liggen….. Het wordt eigenlijk geoogst dus moet je je gazon goed te eten geven… Vandaar is onze en onze klanten de ervaring Gazon-AZ om de twee maanden en in je agenda zetten….. Voor het mooiste resultaat en je gazon in topconditie te houden…..  Ook deze bemesting heeft een directe werking tegen het mos. En de RhizzaMax-wortelactivator vergroot het wortelbereik tot 9x…. En het geeft je gazon een hogere weerstand tegen droogte…. Zelf heb ik vele mensen deze bemesting verkocht en nog nooit klachten erover gehad….. De werking is ook langdurig en ook de groei is gemoedelijk…. Gedurende zeker twee maanden lang…… Ook dit is een investering in je bodem en een behoud voor je bodemleven wat o zo nodig is voor een gazon in topconditie…..  

        De borders worden gesnoeid en ontdaan van het blad en het onkruid….. En wanneer dat allemaal gebeurt is … is het raadzaam om een flinke hoeveelheid wij noemen dat Huismix door de border te strooien….. Dit is ons mengsel van Tuinturf, Champost en Compost. Wij nemen dat mee de tuinen in of u kunt dat ten alle tijden komen halen…. Het is bij ons los verkrijgbaar….  Dit geeft een geweldige strooisel laag tussen uw vaste planten en heesters…. Dit is zeker raadzaam om te doen op de Drentse arme zandgrond….. zeker 1 x in de twee jaar… Wanneer het nog nooit is gebeurt weet je gewoon niet wat je ziet hoe mooi de beplanting reageert op deze bemesting…. Ook in de droge zomermaanden kan de beplanting er beter tegen en houd de border beter vocht vast door de strooisel laag… Om te zorgen dat aan alles wordt gedacht qua bemesting en om de Huismix opneembaar te maken voor de beplanting strooien we AZ-Kalk door de borders en ook bemesten we met Myco-siertuin….. Deze bevat Micro-organismen die met de Huismix aan het werk gaan….. En zorgt voor de juiste bemesting op de juiste plaats…. Deze bemesting strooien wij in het voor en najaar.  Hierdoor staat de beplanting er optimaal bij gedurende het gehele seizoen, geen gele of ziekelijke beplanting…..    


       Natuurlijk wordt per tuin de toestand bekeken en worden gepaste maatregelen genomen en de soorten bemesting gekozen….. Bij voorbeeld Rhododendron mest en Hagen-azet….. ook de buxus-mest en hortensia mest word gebruikt deze bemesting soorten zijn speciaal voor een soort beplanting en dat is niet voor niets…. De ene plant houd gewoon van meer kalk dan een ander….  Wanneer deze worden toegepast op de specifieke beplanting soorten zul je zien dat de Druif het gewoon beter gaat doen…. Je Buxus beter groen is….. De Rhodo’s niet geel en verdord eruit zien…. Deze dingen zijn er niet voor niets onze ervaring en dat van onze klanten is gewoon top…. We worden zelfs terecht gewezen wanneer we het niet toe passen….. Mensen zijn tevreden als de planten en de tuin er top bij staat…..  Vroeger deed je gewoon 12-10-18 en nam je wat mis ging op de koop toe….. Gewoon 1 x per jaar in het voorjaar en hoe het er uitziet ach het is gewoon zo…. Tegenwoordig zijn de tuinen zo mooi en zo kostbaar de mensen willen gewoon dat het goed en top verzorgt word…. En in topconditie blijft…..

       Voor onze grote Rhododendron border gebruiken we volop turf…. We strooien daarmee de voet van de Rhodo’s af…. Zodat de brandende zon geen invloed heeft op de jonge wortels… Want Rhododendron’s maken hun nieuwe wortels naar boven toe je mag dus ook nooit schoffelen onder Rhodo’s. Je snijd dan continue de wortels door hij zal niet dood gaan maar hij zal zich niet lekker voelen…. Vandaar dat we flink turf over de voet gooien….. Bijkomstig voordeel is dat er dan ook nagenoeg geen onkruid groeit door de turf…. Het is bij ons in grote hoeveelheden altijd los te verkrijgen. Daarna bemesten we ze in het voor en najaar nog met Rhodo-azet. Wanneer je dit doet met Rhodo’s gaan ze het vele malen beter doen….. Wanneer je al jaren Rhodo’s hebt en het is niets haal ze er maar uit…. En opnieuw planten in veel turf… niet te diep en flink turf er over heen…..


De afgelopen weken hebben we zeker niet stil gezeten we hebben onze oude kantine helemaal afgebroken en een nieuwe winkel opgebouwd. In deze winkel worden woon en tuin accessoires in de ruimste zin van het woord verkocht……  Het wordt een winkel met de naam Ratjetoe…. De naam zegt het al het kan van alles zijn…. Maar bovenal is het leuk om er eens doorheen te lopen en te kijken wat we er van gemaakt hebben…. En wie weet zit er iets van uw gading bij. Het is in ieder geval een aanwinst voor het tuincentrum en een leuk iets erbij…… Zoek je iets leuks voor een cadeau of iets dergelijks dat is het zeker in Ratjetoe te vinden…….       

              
         

Ook hebben we er in de afgelopen periode er een prachtige winkel neergezet met nieuwe gebakken verharding er voor langs en een prachtige put waar het water vanaf het dak op uitstroomt….  De riolering is op de bestaande buizen aangesloten allemaal met onze eigen mannen…. Een prachtig mooie klus en weer leuk om er bij te zijn….  En alle keren denk ik o gaat dat zo en moet dat zo…. Dat kan ik ook… Maar laat mij maar mooi aangeven en opruimen want dat ik zoiets zelf zou kunnen dat gaat nog wel even duren denk ik… Daarom een ieder op de juiste plaats en samen zoiets moois mogen maken, das Top!!!   
              

De vogels hebben een zware dobber aan deze lange winter en maken volop gebruik van de vele voederplaatsen die we met z’n allen maken in de tuinen. En wat zijn er veel mensen die ontzettend veel plezier beleven aan het vele bezoek op de voederplaats. Ook per maand is het verschillend welke vogels er veel gezien worden…. Nu zijn het de Keep en de Vink en de vele Sijsjes die in groepen zich te goed doen aan de pinda’s. Ook zijn er vele vogels die tegen de ramen vliegen iedereen maakt of heeft dat wel eens meegemaakt. Dit gebeurt meestal als er veel vogels op de voederplaats aanwezig zijn en ze ergens van schrikken. Dan vliegen ze alle kanten op en kijken nergens naar als ze maar weg zijn. En dat moet ook wel  want vaak is het een Valk of een Sperwer die uit het niets ineens opduikt en een vogeltje probeert te grijpen….  En of je dan stikkers voor de ramen hebt of niet ze stuiven zo tegen je raam…. En met een beetje geluk hebben ze een lichte hersen schudding en zijn ze zo weer boven jan…. En kunnen ze na even op adem gekomen te zijn weer zo de lucht in….  Hier kun je heel weinig aan doen het is de natuur en die is niet altijd zachtzinnig….    Een Valk of een Sperwer moet ook eten….  Daarom is het ook zinvol om een voederplaats te maken met veel beschutting in de buurt…. Want wij zien bijna iedere dag een roofvogel door die verwoestend door de struiken vliegt om een vogeltje te bemachtigen…. Dus een goede dichte begroeiing is gewenst…. Want eten in een grote groep is voor de vogeltjes best heel gevaarlijk ze letten dan even niet op….  Ongelooflijk veel mensen wisten ook deze winter ons weer te vinden op vogelvoer gebied…….          Ook op Nestkasten gebied zijn we zeer zeer compleet…. Je kunt het zo gek niet bedenken of we hebben er een nestkast voor…. Van Ransuil mand tot ooievaar. Verschillende Mezensoorten, Vleermuiskasten, Zwaluw, Uilen, Ijsvogel en Oeverzwaluw, Kwikstaartsoorten, Insectenkasten. Het is een van de meest uitgebreide Nestkastverzameling uit de verre omgeving. Nestkasten van hout en houtbeton…. Nestkasten om in een muur te metselen. Zelf hebben we in ons hoofdgebouw wel 17 verschillende soorten nestkasten op en ingemetseld zitten…. En de meeste worden volledig bewoond…. Een lust voor het oog…. 

      
Op 20 en 21 April hebben we weer een Fair …. De Koudenburg fair in’t Groen.  Vorig jaar was een razend succes en we hopen dat het dit jaar weer even zo gezellig als leuk word. Het is prachtig tijd, in het voorjaar, een tijd waarin we allemaal weer optimaal genieten van al het groen wat opkomt om ons heen.
Op 20 en 21 April zijn we vanaf 10.00 tot 17.00 uur geopend aan de Borgerderweg 22 in Odoorn.  

  Het wordt een Landelijke sfeervolle en gezellige fair. Aanwezig zullen zijn Diverse Kramen met onder andere planten, bloemdecoraties, brocante, lekkernijen, landelijke cadeau-artikelen, luxe zeepartikelen, mode, woon en kinderaccessoires, sieraden, keramiek.

Ook zullen aanwezig zijn op deze dagen Bakkerij Kuipers uit Valthe te volgen op facebook onder Ambachtsbakker kuipers  De Boshof uit Odoorn http://www.boshof-odoorn.nl   , Thee schenkerij "Hertogin van Bedford"  http://www.hoteldestee.nl  En er zal volop muziek zijn verzorgt door…  The Jamb http://www.thejamb.nl, een viertal zeer enthousiaste dames, die een breed repertoire hebben en zowel met muziek als acapella zingen. 


Op zaterdag 20 april is er een grote roofvogel demonstratie….. Ze zijn al een keer eerder bij ons geweest dat was een razend succes nu nog praten kinderen en volwassenen daarover. Het was toen zeer indrukwekkend. Het aantal vogels wat ze meenemen is overweldigend. Prachtige Uilen, Valken te veel om op te noemen. Ook nemen ze mee de vliegende deur een grote Adelaar met een spanwijdte van tweeëneenhalve meter. Zo mooi om deze prachtige dieren van dichtbij te kunnen zien…. Voor jong en oud een belevenis en je kunt ook actief meedoen……. De vogels vliegen tussen de mensen door en over ze heen….

       We staan in nauw contact met de vliegbasis in Leeuwarden en hebben de mannen van de F16 vriendelijk verzocht om op deze 20 April ons luchtruim te verlaten…. Ook de kippen die normaliter altijd loslopen over ons gehele terrein zullen die dag en een dag ervoor in de hokken worden opgesloten voor hun eigen bestwil….. De zangvogeltjes die massaal ons tuincentrum bevolken hebben allemaal een schrijven gehad dat op die dat ze beter in onze vogel huisjes kunnen blijven ander zijn ze hun leven niet zeker…. Deze dag is voor de roofvogels van de Valkerij De Valkenhof http://www.devalkenhof.nlAls je iets leuks wilt zien en actief mee wilt doen met je kinderen  is het zeker een bezoekje waard op 20 April. U zult samen met uw kind onder de indruk zijn…..  


       Kortom op ons hele terrein zal volop bezet zijn met overal gezellige en leuke dingen en niet te vergeten midden tussen de planten en bloemen. Het terrein zal vol staan met vaste planten en heesters die op hun voorjaars best getoond worden…. Tussen de vele kramen, muziek en gezelligheid zult u ogen en oren te kort komen op het tuincentrum….  


       Wanneer u denkt hier hoor ik bij ik heb ook wel wat te bieden …. Ik wil ook wel mee doen met eventueel een kraam…. Ik pas daar ook wel tussen u kunt zich aanmelden bij de Juffertjes in’t Groen uit Exloo… Joke van Diepen en Anka Hiemstra deze dames vormen de organisatie samen met ons…. U kunt zich aanmelden bij joke diepe768@planet.nl bij Anka info@ankado.nl of bij mij Robert  robert@koudenburggroen.nl  Er zijn al vele aanmeldingen maar het terrein is groot genoeg…… Hoe meer zielen hoe meer vreugd maar wat wel van belang is het moet passen en er moet niet al wat zijn….. Want teveel van het zelfde is niet leuk…..

 

Vriendelijke groet, Robert Tuintjer.

 

 

U bent hier: Home / Nieuws / April 2013